لطفا جهت بررسی صحت گواهینامه خود روی دکمه استعلام مدرک کلیک کنید. استعلام گواهینامه

نقش تکنولوژی بر مدیریت دانش

نقش تکنولوژی بر مدیریت دانش

فناوری اطلاعات از تمامی فرایندهای مدیریت دانش در سازمان پشتیبانی می کند. شناخت انواع فناوری های اطلاعات و انتخاب صحیح و بهره برداری از آن ها یکی از اصلی ترین مسائل جهت استقرار مدیریت دانش در سازمان به حساب می آید. در ادامه بر نقش با اهمیت فناوری اطلاعات به عنوان یکی از اصلی ترین زیر ساخت های مدیریت دانش تأکید می شود.

 

فناوری اطلاعات

 

یکی از مؤثرترین عوامل برای پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان، فناوری اطلاعات می باشد. برای پیاده سازی مدیریت دانش ابزارها و تکنیک های مختلفی وجود دارد که به وسیله ی فناوری اطلاعات پشتیبانی می ­شوند. فناوری اطلاعات می تواند دانش پراکنده در سازمان را به صورت یکپارچه در آورده و در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین فعالیت ها را در خصوص انتقال اطلاعات انجام دهند. مدیریت دانش و فناوری اطلاعات با یکدیگر تنیده شده اند، زیرا هر دو به انتشار دانش به صورت عمودی و افقی در سازمان کمک می کنند؛ و استفاده و جستجوی دانش در سازمان را ساده تر می­ کنند. هدف بسیاری از سازمان ­ها استفاده از فناوری اطلاعات پیشرفته است تا بتوانند مدیریت دانش را در سازمان هدایت کنند (اسکایرمی، ۱۹۹۷) .

 

ارتباط مدیریت دانش و فناوری اطلاعات:

در واقع می­ توان گفت بین مدیریت دانش و فناوری اطلاعات رابطه ­ای قوی و هم افزا وجود دارد.  برای مثال، اکثر سازمان­ ها کسب دانش در باره­ ی نیازهای مشتریان و ارباب رجوع خود را موضوعی مهم قلمداد می­ کنند (اسکایرمی، ۱۹۹۷). سازمان ها می­ خواهند با افزایش دانش خود درباره ­ی مشتریان؛ محصولات و خدمات جدید خود را توسعه دهند. دیدگاه­ های سنتی مانند پرسشنامه­ های مشتریان چیز زیادی درباره ­ی نیازهای نهفته­ ی مشتریان به سازمان­ ها نمی­ گوید، زیرا مشتریان دقیقاً نمی­ دانند که چه می­ خواهند.

 

با توسعه ­ی اثربخش سیستم­ های بررسی بازار، و تجزیه و تحلیل تمایلات مشتریان، سازمان ها به خوبی می­ توانند نیازهای واقعی مشتریان و ارباب رجوع خود را شناسایی کنند. همه ی این ها به کمک فناوری اطلاعات امکان پذیر می باشد. فناوری اطلاعات، از طریق از بین بردن موانع، ایجاد کانالی برای کسب اطلاعات، جریان صحیح دانش در سازمان، و تشخیص موقعیت دارندگان و جستجوکنندگان دانش، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر انگیزه­ ی تسهیم دانش کارکنان تأثیر می­ گذارد.

 

لین و تسنگ (۲۰۰۵)  نیز معتقدند سازمان­ها برای تسهیل در به کارگیری دانش در سازمان باید از سیستم های فناوری اطلاعات پیشرفته ای برخوردار باشند. داونپورت (۱۹۹۸) نیز اعتقاد دارد که بنا نهادن مدیریت دانش بر اساس زیرساخت های فناوری اطلاعات در سازمان محیطی به وجود می آورد که در آن دانش به سادگی در سراسر سازمان تسهیم می شود .

 

فناوری اطلاعات ۴ نقش متفاوت در مدیریت دانش ایفا می­ کند:

بیان منعطف مفاهیم بر اساس زمینه های کاربردی مختلف، جستجو و تشخیص مفاهیم مرتبط، کسب دانش و تعریف، ذخیره، دسته بندی، فهرست بندی و اتصال اجزای دانش- محور

 

با استفاده از فناوری اطلاعات در فرایندهای مدیریت دانش می توان هزینه ی استفاده از اطلاعات را کم کرده و سرعت جریان دانش را افزایش داد. بنابراین فناوری اطلاعات ابزاری اساسی برای مدیریت دانش است . اما همواره باید به خاطر داشت که فناوری اطلاعات، تنها مسیر  برای ذخیره سازی اطلاعات به منظور تبادل دانش است. این فناوری نمی ­تواند سازنده و یا آفریننده­ ی دانش باشد. برای مثال در سازمانی که فرهنگ دانش- ستیزی وجود دارد، استفاده از فناوری اطلاعات، تولید دانش یا ارتقای آن را تضمین نمی کند، و فرهنگ احتکار دانش را به فرهنگ تسهیم دانش تبدیل نمی کند (داونپورت، ۱۳۷۹).

 

سویبی(۱۹۹۷) فناوری اطلاعات را به عنوان عاملی بهداشتی برای مدیریت دانش اینگونه توصیف می کند: “فناوری اطلاعات برای مدیریت دانش شبیه حمام برای خریدار خانه است. حمام به طور کلی عاملی حیاتی برای خریدار خانه نیست”. فناوری اطلاعات سرعت انتقال دانش را بالا می برد، روابط را بهبود می بخشد، و همکاری ها را بین همه ی سطوح کارکنان در همه ی موقعیت ها و حتی با سازمان های دیگر افزایش می­ دهد.